V Česku přibývá minimlékáren, roste zájem spotřebitelů

V Česku přibývá minimlékáren, roste zájem spotřebitelů

V Česku již několik let přibývá minimlékáren, které prodávají mléko a mléčné výrobky obvykle ze dvora, v automatu či na farmářských trzích. 

Zatímco před čtyřmi lety jich bylo 106, letos už jich je 241 a předpokládá se, že budou dále přibývat. Podle ústředního ředitele Státní veterinární správy Zbyňka Semeráda je to dáno zájmem spotřebitelů o regionální potraviny, řekl ČTK na zemědělských veletrzích v Brně. Zásadní přidanou hodnotou potravin z minimlékáren je jejich čerstvost.

Výrobky z minimlékáren se nemusí převážet na velké vzdálenosti, tudíž jejich trvanlivost může být kratší a nemusí se nijak zvlášť upravovat. "V převážně většině jsou výrobci zároveň farmáři, kteří zpracovávají vlastní mléko. Jen málo z nich ho kupuje a následně zpracovává," uvedl Semerád. Předpokládá se, že dalších bude přibývat jak díky zájmu spotřebitele, tak díky podpoře ministerstva zemědělství.

Za minimlékárnu vyhláška považuje takovou výrobu, kde se zpracuje do 500 litrů kravského mléka denně, do 100 litrů ovčího a do 50 litrů kozího. Chystá se novelizace, která zahrne do minimlékáren i ty, které zpracují do 1000 litrů mléka za 48 hodin. Tyto výrobny nepotřebují schválení veterinářů, pouze se u nich musí registrovat. "Což však neznamená, že bychom na ně neměli stejně přísné požadavky na zdravotní nezávadnost a kvalitu," uvedl Semerád. Aby však nemuseli veterináři řešit zásadní problémy a minimalizovali rizika, nabízejí zájemcům rady a různé semináře.

Seznam registrovaných minimlékáren lze nalézt na webu  Státní veterinární správy https://www.svscr.cz/public/app/subjekty/p_zavody_p_client.php?co=vyhledat&typ=13&kraj=&hledat.

Autor: ČTK