Jihočeští zemědělci podporují omezení slevových akcí, ale upozorňují i na problémy

Jihočeští zemědělci podporují omezení slevových akcí, ale upozorňují i na problémy

Proti slevovým akcím velkých obchodních řetězců se nedávno ostře vymezil ministr zemědělství Miroslav Toman, a stejně jako jeho předchůdce Jiří Milek chce je výrazně omezit. 

Šéf resortu zemědělství navrhl zákaz prodeje za podnákladové ceny a s tím, že toto opatření existuje i v jiných zemích.

Dále se ministr Toman hodlá zasadit o omezení prodeje v promo akcích, snížení vybraných druhů potravin v promo akcích, omezení tištěné reklamy, omezení prodeje za nižší než nákupní ceny, vyšší podíl privátních značek a regionálních výrobků a nastavení maximální výše slevy.

Jihočeští zemědělci úmysly ministra Tomana vítají, souhlasí s nimi, ale také upozorňují na další úskalí. „Jsou to určitě dobré myšlenky, ale nejsem si jistý, jestli by nám to jako výrobcům pomohlo,“ míní předseda Okresní agrární komory v Jindřichově Hradci Ing. Jan Koutný, který k tomu dále dodal: „Nás spíše trápí fakt, že například prodejní cena mléka za posledních několik let stoupla z 12 korun na 16 až 18 korun za litr. Přitom výkupní cena mléka je nyní kolem 8,60 korun za litr a za dvacet let stoupla jen nepatrně. Já se tedy ptám, kde ty peníze jsou a jak to, že z nich zemědělci nic nemají. Jsme rád, že pan ministr chce naše problémy řešit, ale tohle považuji také za důležité.“

Předseda Okresní agrární komory v Písku Pavel Novotný upozorňuje zase na další možné úskalí navrhovaných ministrových opatření. „Nám zemědělcům by to určitě pomohlo, ale nejsem si jistý, jestli to přijme veřejnost. Lidé jsou na promo akce zvyklí, a zvláště ti, co mají malé příjmy, je vyhledávají. Mám obavy, že by to mohlo postavit zemědělce nejen proti obchodníkům, ale i proti lidem,“ upozorňuje Novotný.

Pohled z druhé strany nabízí tisková mluvčí společnosti Globus, která vlastní i hypermarket v Českých Budějovicích, Rita Gabrielová. A její stanovisko může být pro někoho poměrně překvapivé. „Snahu ministerstva zemědělství omezit míru slev u potravin běžné denní spotřeby vnímáme pozitivně, protože současné fungování trhu žene obchodní řetězce do diskontní cenové spirály, která znehodnocuje hodnotu jinak vysoce kvalitního sortimentu. Domníváme se, že optimální udržitelnost českého trhu, ale také českého zemědělství, musíme zajistit v rámci retailu společně - proto jsme přijali nabídku ministerstva ke spolupráci na budoucím řešení. Naším zájmem je zajistit pro naše zákazníky vysoce kvalitní sortiment za ceny odpovídající jeho reálné hodnotě,“ řekla Gabrielová.

Autor: RAK JK, JAN ZIEGLER