KRMITELKA odkryla a odměnila nejúspěšnější účastníky 16. ročníku soutěže CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY

KRMITELKA odkryla a odměnila nejúspěšnější účastníky 16. ročníku soutěže CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY

Nejúspěšnější účastníci šestnáctého ročníku soutěže CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY si poslední červnovou sobotu v hlubockém Sportovně relaxačním areálu, v rámci události KRMITELKA, převzali plakety a další odměny za výjimečnou kvalitu a originalitu jejich produktů. 

Mezi oceněnými bylo devět nováčků. Osmačtyřicet malých, středních i velkých výrobců letos vytvořilo velmi pestrou „startovní listinu“ 132 výrobků, rozdělených do 12 kategorií. Právo užívat značku CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY k propagaci regionální potraviny jich získalo následujících 36:  

 

1. Kategorie: Masné výrobky tepelně opracované, včetně uzených mas

3. místo
DĚDOUCHOVO VEPŘOVÉ MASO VE VLASTNÍ ŠŤÁVĚ - ŘEZNICTVÍ DĚDOUCH, s.r.o., Boršov nad Vltavou 
Dědouchovo vepřové maso ve vlastní šťávě je vyrobeno z vybraných kousků českého vepřového masa. Je charakteristické jemnou strukturou a chutí. Neobsahuje žádné konzervanty. Společnost ŘEZNICTÍ DĚDOUCH, s.r.o. působí na trhu od roku 1994. V současné době provozuje řeznictví v Trhových Svinech, tři řeznictví v Českých Budějovicích, kde má i Budějckou řízkárnu. Prodává maso výhradně českého původu a podporuje zejména lokální dodavatele. Myšlenkou i heslem této společnosti je "moderní řeznictví s úctou k tradici".

 

2. místo

Antoniho dětská šunka – výběrová, ANTONI CZ s.r.o., Dolní Třebonín   

Šunka je vyrobena z nejkvalitnější vepřové kýty, jakou dávají vepři z vybraných chovů. Maso je zpracováno tradiční šetrnou technologií, na minimum omezující moderní přísady a vrací se k přírodním přísadám, jakou je kupříkladu mořská sůl.

Řeznictví a uzenářství Antoni založil na počátku devadesátých let pan Josef Antoni, který vybudoval značce zvučné jméno. Jeho nástupci, s radostí a pokorou tradiční název společnosti zachovávají. V okolí Českých Budějovic a Českého Krumlova nenajdete mnoho milovníků masa, kteří by značku Antoni naznali.

 

1. místo
Závišínská klobása, Zemědělské družstvo Bělčice
Závišínská klobása vyniká svou vůní a chutí. Na řezu jsou typické drobné tukové částice připomínající uherský salám. Perfektně se hodí k pivu a k bílému vínu. Všechny produkty jsou vyráběny 100% z masa vlastního chovu. Následné zpracování provádí přímo v areálu v řeznictví. Od roku 2020 nabízí své výrobky ve vlastní maloobchodní prodejně přímo v areálu ZD. 

2. Kategorie: Masné výrobky trvanlivé

3. místo
Jihočeské Jerky KACHNÍ S POMERANČEM A MEDEM, Jihočeské Jerky s.r.o.
Na výrobu tohoto zcela originálního výrobku je používáno nejkvalitnější maso z kachny domácí. Dalšími přísadou je pouze směs koření a mořská sůl. Výrobek je zcela bez konzervantů a chemických přísad. Malou rodinnou firmu o pár zaměstnancích, která se snaží zákazníkům nabídnout to nejlepší, najdete v malé vesničce Mostky u Kaplice. Celý proces vzniku Jihočeských Jerek probíhá výhradně ručně.

 

2. místo
Antoniho uherská klobása s vlašskými ořechy - ANTONI CZ s.r.o., Dolní Třebonín
Druhé ocenění v letošní soutěži. Klobása patří do tepelně neopracovaného masného výrobku fermentovaného. Hrubé vepřové zrno je vkládáno do jemné spojky. Při kořenění je zcela vynecháno chilli a částečně je omezena i paprika. Po sušení, zrání a zauzení studeným kouřem tak vyniknou masové tóny i aroma fermentované uzeniny s chutí vlašských ořechů.

 

1. místo
Zvěřinová klobása trvanlivá - MASO UZENINY PÍSEK, a.s
MÚÚÚ Jihočeská divočina! To je zvěřina pocházející z jihočeských luk a hájů, vepřové maso z vlastní výroby. Přidané vepřové maso dodává klobáse šťavnatost. Příjemná masová chuť s divokým kořením. Klobása je vyrobena dle originální písecké receptury.
S každým kouskem masa a masným výrobkem MÚÚÚ dostáváte na talíř kousek jižních Čech. Kvalitní surovinu mají pod kontrolou od narození zvířete, přes stravu, pastvu, až po porážku a zpracování do jednotlivých produktů.

 

3. Kategorie: Sýry, včetně tvarohu

3. místo
KOZÍ SÝR FETA - Rodinná farma Výrov s.r.o.
Kozí sýr Feta je vyráběn ručně z mléka koz chovaných na rodinné farmě. Je vyráběn přímo v mlékárně na farmě , je bez chemických přísad z čerstvého pasterizovaného kozího mléka. Zraje v solném nálevu, proto má ojedinělou chuť, je bohatý na vitamíny a kalcium. Jeho slaná chuť vynikne v zeleninových salátech. Rodinná farma Výrov je malá farma na Šumavě u Husince. Zabývá se chovem plemenných bílých koz. Ve vlastní minimlékárně vyrábí sýry čerstvé i s příchutěmi, sýry zrající, kefír, tvarohy. Produkuje plemenné kozly a kozičky. Farma také získala několikrát ocenění za nejlepší chov koz. Při návštěvě farmy Vás čekají nezapomenutelné zážitky.

 

2. místo
GRILLOUMI - Jaroslav Auský, Minimlékárna Mláka
Přírodní pařený sýr Grilloumi je výborný k využití v teplé kuchyni. Připravován je podle řecké receptury a na závěr obalen v sušené mátě. Nakrájený na plátky a zprudka opečený na grilu nebo pánvi s kapkou olivového oleje chutná na salátu nebo i s bagetkou.

Moderní malou mlékárnu, vybudoval farmář Jaroslav Auský v návaznosti na rodinné zemědělské hospodářství. V provozu malé mlékárny a za pultem sousední prodejny lze zakoupit více než 30 originálních výrobků, zejména přírodní i ochucené tvarohy, sýry, jogurty a zákysy. Firma je držitelem mnoha ocenění.

 

1. místo
Bio selský tvaroh měkký 250g - Farma Struhy s.r.o., Struhy
Měkký tvaroh se vyrábí z plnotučného kravského mléka, které se pasteruje a přidá se mlékárenská kultura a syřidlo. Po 16 hodinách se tvaroh nakrájí a vypustí do tvarožníků -  plátěných pytlů, které se naskládají na sebe a během dalších 16 hodin se několikrát přendávají, aby z tvarohu vykapala syrovátka. Tímto způsobem vznikne velmi jemný tučný tvaroh. Farma Struhy je rodinná farma hospodařící v režimu ekologického zemědělství od roku 2010. V současnosti hospodaří na cca 220 ha zemědělské půdy, kde pěstuje především krmení pro krávy a několik plodin na prodej.  Dojí cca 60 krav a veškeré nadojené mléko zpracovávají ve vlastní faremní mlékárně na mléčné výrobky. Je to každý den více než 1000l mléka.

 

 

4. Kategorie: Mléčné výrobky ostatní

3. místo
KOZÍ JOGURT BÍLÝ - Rodinná farma Výrov s.r.o., Výrov, Husinec
Letošní druhé ocenění pro Rodinnou farmu Výrov. Kozí jogurt bílý se vyrábí z mléka získaného od koz z vlastního stáda pasoucího se na šumavských loukách  Jihočeského kraje. Je zpracováváno v mlékárně přímo na rodinné farmě.  Jogurt je jemně kyselý a lahodné chuti. Jogurt kozí je řidší než kravský a s dobrým ovocem či marmeládou je to ta pravá pochoutka.

2. místo
Farmářské kozí mléko - Nubijka - Farma v Marinkách – Jana Drobilová Holcová, Malý Ratmírov, Blažejov
Lahodné, plnotučné mléko vyrobeno z mléka Anglonubijských koz z vlastního chovu, jejichž mléko je ceněno pro svoji chuť bez charakteristického kozího aroma. Mléko je ošetřené šetrnou pasterizací. Proto je přijatelné pro většinu zákazníků. Rodinná farma se nachází v krásné krajině jižních Čech, v blízkosti České Kanady. Podle místa nese název Farma v Marinkách a jejím hlavním zaměřením je od roku 2013  chov plemenných Anglonubijských koz. Vyrábí produkty zdravé výživy, které jsou nejen zdravé, ale i velmi chutné. V nabídce jsou jogurty, kefíry, cereální kaše, mléčné krupice, pudinkové krémy, tvarohové dezerty i zmrzlinu.

 

1. místo

Lipánek TVAROHOVÝ - MADETA a.s., České Budějovice

Méně cukrů ve výrobku tak plní přání zákazníků MADETA a.s. v podobě Lipánka tvarohového.

Obsahuje o 30 % méně cukrů, je plný tvarohu a smetany, bez stabilizátorů a konzervantů. Jistě uspokojí každého, kdo si chce zamlsat.                                                                                                 
Madeta je 4 v 1. Čtyři samostatné závody, které jsou si však velmi blízké. A to nejen značkou, firemní kulturou, kvalitou výrobků a faktem, že se rozvíjejí z ryze českého kapitálu. Jsou si blízké doslova. Sídlí nedaleko od sebe, v malebné krajině jižních Čech.                                                                                                                  Brány závodů opouští více než 250 druhů výrobků, jež tvoří celkový roční objem 350 milionů kusů.

 

 

5. Kategorie: Pekařské výrobky slané

3. místo
Nebylo uděleno

 

2.místo
Originál ZELŇÁKY CZ -  Daniel Hrubeš, Ignáců pekařství, Brloh
Zelňáky mají základ v rodinné receptuře a jsou vyráběny výhradně z regionálních surovin. Dozlatova upečené placičky mají lehce slanou chuť a kombinace kyselého zelí s vepřovými škvarkami zajišťují originalitu, jedinečnost a jednoduchost, díky kterým jsou zelné placky tak oblíbené a staly se tradičním jihočeským pokrmem. Firma se snaží zachovat tradiční výrobu a to bez chemických přísad. Prioritou jsou vždy čerstvé suroviny od regionálních dodavatelů.

 

1. místo
DAČICKÝ BOCHNÍK 1 200g -Dačická pekárna, s.r.o., Dačice     
Dačický bochník je chléb vyráběný z vlastního třístupňově vedeného žitného kvasu a pšeničné mouky chlebové. Těsto je zpracováno ručně, na povrchu chleba je patrné, že kyne v ošatkách. Kaštanově zbarvená kůrka, dobře propečená a křupavá. Střídka stejnoměrně pórovitá, pružná a rovněž dobře propečená. Typicky chlebová chuť a vůně. Pečen v klasické parní peci.
Společnost Dačická pekárna s.r.o. navazuje od května roku 2017 na známou Pekárnu Dačice p. Homolky. Pekárna patří do skupiny firem Rheaholding. Naše motto je: „ Pečeme to spolu“

 

6. Kategorie: Pekařské výrobky sladké

3. místo
PLETENKA SKOŘICOVÁ - PEKAŘSTVÍ NODES, spol. s r.o.,  Domoradice
Pletenka z kynutého těsta se skořicovou náplní je charakteristická svým výrazným výhradně ručním proplétáním jednotlivých částí těsta.                                                                   
Pekařství Nodes s.r.o. je malá řemeslná rodinná  pekárna v Českém Krumlově. Pečivo peče již  od roku 1992.  Specializuje se zejména na výrobu tradičního kváskového chleba z vlastního třístupňově vyváděného kvasu.  Veškeré pečivo je vyráběno ručně  s důrazem na dodržování tradičních pekařských postupů a používání kvalitních surovin. Firma provozuje  v  Českém Krumlově nonstop otevřenou prodejnu.

2. místo
Švýcarka s ořechy 70g - Dačická pekárna, s.r.o., Dačice     

Švýcarka s ořechy je vyráběna z jemného kynutého těsta dle vlastní receptury. Je ručně  zpracovaná. Kůrka je kaštanově hnědá, hladká a střídka dobře propečená. Má příjemnou vůni a lahodnou chuť po ořechové náplni. Společnost Dačická pekárna s.r.o. navazuje od května roku 2017 na známou Pekárnu Dačice p. Homolky. Pekárna patří do skupiny firem Rheaholding. Jejich motto je: „ Pečeme to spolu“. Tradiční pečivo připravují ručně a mohou tak ručit za jeho čerstvost.

 

1. místo
Dvojctihodný koláč    - Galaxie spol. s r.o., Strakonice
Dvojctihodný koláč je novinkou firmy pro rok 2022. Výrobek  je výborná  kombinace chutí  tvarohu a borůvek, kde náplně tvoří většinový podíl z celého výrobku. Je zajímavý svým neobvyklým vzhledem s nastřihávanými okraji a příjemnou máslovou vůní. Nedbalé zasypání drobenkou na povrchu jen podtrhuje jeho originalitu. Jihočeské pekařství, to je již více než třicetiletá tradice ze Strakonic. V širokém výrobním sortimentu pekařských a cukrářských  výrobků mají i pečivo bezlepkové, speciály  pro diabetiky a další. Při zavádění novinek probíhají v podnikových prodejnách ochutnávky, u kterých má zákazník možnost tyto výrobky posoudit.

 

7. Kategorie: Cukrářské výrobky včetně cukrovinek

 

3. místo
Šarlotka - Stanislav Vícha - Cukrárna Šarlotka, České Velenice
Cukrářský pečený výrobek s krémem a marmeládou se zajímavou mozaikou na povrchu výrobku v kombinaci s tmavým piškotem. Součástí je lehký a lahodný krém mírně nasládlý z Panna Cotty a šlehačky . Nakonec pro potěšení chutí i očí se dozdobí šlehačkou a ovocem.
Cukrárna a kavárna Šarlotka je rodinná Cukrárna-kavárna v Českých Velenicích s názvem po vnučce majitelů. Svoji činnost zahájila v roce 2017. V Šarlotce  nabízejí  klasické cukrářské výrobky jen vlastní výroby z nejlepších surovin.

 

2. místo

PRALINÉ KOSTKA - Kateřina Návarová, Vodňany 

Kostka praliné je ručně vyráběný čokoládový bonbon. Jemnou chuť čokolády a smetany doplňují oříšky a rum. Překvapí vás smyslná chuť čokolády s nevtíravou chutí rumu.

Čokoláda Navaro je rodinná firma, která se zabývá netradiční ruční výrobou čokoládových specialit. Neřídí se moderními trendy, řídí se vlastním rozumem a chutěmi zákazníků.

 

1. místo

Mrkvový dort - Kap Café s.r.o., Kaplice

Dort oblíbený u zákazníků rodinné kavárny Kap Café hlavně v jarním a podzimním období.

Vyznačuje se vláčným korpusem a jemným, chuťově výrazným krémem. Finální podoba dortu závisí na ročním období a příležitosti, zdobí ho jedlými květy, přízdobami z mrkve nebo z modelovací hmoty. Dort je vyroben tradičními postupy.

Kap Café je rodinná kavárna v centru jihočeské Kaplice. Kavárna, vinárna a malý penzion jsou umístěny ve zrekonstruovaném památkově chráněném objektu.  Cílem majitelů je poskytnout zákazníkům milé místo pro setkávání se u šálku jedinečné kávy a přímo na místě vyrobených zákusků.

 

 

 

 

8. Kategorie: Alkoholické nápoje (kromě piva)

 

 

3. místo

ROSETOWN GIN   -  Liqui B Zámecký ovocný lihovar Blatná s.r.o., Blatná
Mistr destilatér Ing. Václav Šitner navázal na tradici blatenských růží a extrakt z šípků této nespoutané květiny se stal součástí jeho prvního českého ginu. Spolu s koriandrem tvoří dokonale harmonickou chuť jemného Rosetown Dry gin, který vzdává hold městu růží Blatné.
V současné době patří firma k největším výrobcům a vývozcům ovocných destilátů v ČR. Areál v blízkosti zámku Blatná slouží pro samotnou výrobu ovocných destilátů. 

 

2. místo

Slivovice pětiletá jednodruhová - CAR LEND s.r.o., Hvozdec
Jemný ovocný destilát vyrobený z jedné odrůdy švestek -" švestka domácí" s nezaměnitelnou chutí a vůní, k čemuž přispěla i doba uskladnění destilátu minimálně 60 měsíců. Vliv na chuť má i postup kvašení ovoce, destilace a v poslední řadě i použitá voda k ředění. Slivovice je bez přidaných aromatických látek a lihu, což z ní činí -  100% přírodní produkt.

CAR LEND je rodinná firma, která založila pálenici v roce 2007 s nadšení pro výrobu ovocných destilátů a likérů přírodní cestou. Veškeré výrobky jsou bez přidání lihu, aromat a barviv.

 

1. místo
MEDOVINA SVÁTEČNÍ - Včelí farma Vostoupalovi - František Vostoupal, Košice

Vařená medovina je vyrobena dle tradičního receptu z kvalitních medů rodinné včelí farmy. Do sváteční medoviny, během dozrávání, je přidána směs koření. Zaujme proto svojí vůní a výraznější chutí. Medovina není dolihována ani doslazena cukrem. Její složení je přesně takové, aby bylo zachováno co nejvíce přírodní chuť. František Vostoupal v soutěži CHJ měl několikrát oceněn výrobek v kategorii medu. Letos uspěl i v kategorii Alkoholických nápojů a hned ji vyhrál.

 

9. Kategorie: Ovoce a zelenina

 

3. místo
Limona Máta 0,33l - Jaroslav Vališ, Karel Gregora, Lhenice
Limona Máta je nealkoholický, jemně sycený nápoj.  Ovocná limonáda je vyráběna z čerstvě lisované jablečné šťávy pečlivě vybraných odrůd. Proces výroby je co nejvíce veden „přírodní“ cestou, není doslazována cukrem, sladidlem ani glukozovým sirupem. Tato varianta ovocné limonády je tedy méně sladká, žádná cukrová nálož. Máta dodává jedinečnou svěží chuť i vůni. Moštárna Karla Gregory toto ovoce zpracovává jihočeské ovcoce do podoby lahodné ovocné šťávy, ovocných limonád a ciderů. 

 

2. místo
Džem z Mazelova horké maliny - Ljuba Něčunajeva, Mazelov
Džem je vyroben z malin, pěstovaných v Jižních Čechách. Proces sběru plodů a výroby džemu probíhá výhradně ručně. Džem je lehce roztíratelný, hodí se k přímé spotřebě i k výrobě zákusků. Ljuba Nečunajeva z Mazelova doma vyrábí džemy, pečené čaje, sirupy i omáčky. Výrobky z její domácí dílničky vynikají poctivou chutí surovin převážně z vlastní zahrádky a okolních lesů. Paní Neučunaeva vše vyrábí dle starých rodinných receptur, ale baví ji vymýšlet nové recepty, které zkouší na rodině a přátelích.

 

1. místo
BIO Mošt jablečný - SADY SV. PROKOPA s.r.o., Jarošovice, Týn nad Vltavou
Mošt se vyznačuje příjemnou jablečnou chutí. Chuť sladká a kyselá je harmonicky vyvážená. Vůně charakteristicky jablečná. Bio jablka pochází z vlastní produkce z jihočeského kraje. Je to produkt  ekologického a sociálního zemědělství. V sadech na Vltavotýnsku firma pěstuje a šetrně zpracovává ovoce v BIO kvalitě. Nabízí různé ovocné produkty té nejlepší jakosti vyráběné ručně a bez chemie. Při své práci propojuje tradiční ovocnářské postupy s ekologickým zemědělstvím, moderní technikou a zaměstnáváním lidí s postižením, kterým tak pomáháme k větší soběstačnosti.


10.  Kategorie: Ostatní

3. místo

Českokrumlovský karamel od Vaška-vánoční  - Karamelový sen s.r.o., Český Krumlov    

Ručně vyrobený tekutý karamel lahodné chuti ve spojení s vánočním kořením a v každé skleničce plátkem jablka navodí krásnou pohodu se vzpomínkami na vánoce nebo umocní vánoční období. Vychutnat si jej můžete v různých nápojích, ale i na zmrzlinu.

Od roku 2014 zaujalo porotu soutěže CHJ a získalo ocenění 8 různých druhů tekutých karamelů.

 

2. místo

Šmitec pomazánka - JEDNOTA, spotřební družstvo České Budějovice, Týn nad Vltavou                                                               

Pikantní sýrová pomazánka - vltavotýnská tradice. Základem jsou sýry. A to jak sýr tavený, tak i Niva. Spolu s cibulí, feferonkami, česnekem, hořčicí a dalším kořením nabízejí ostřejší chuťový vjem, ve kterém dominují feferonky. Šmitcem určitě potěšíme přátele při sklenici piva. Vltavotýnské lahůdky jsou potravinářskou výrobnou JEDNOTY, spotřebního družstva v Českých Budějovicích, firmy s více než stoletou tradicí v oblasti obchodu, služeb a výroby potravin. Firma produkuje v několika výrobních střediscích přes 300 druhů výrobků s vysokou přidanou hodnotou. K výrobě lahůdek a především cukrářských výrobků jsou využívány tradiční receptury a suroviny jsou převážně regionální provenience.

 

1. místo

Ostropestřecový olej z jihočeské vesničky - Bc. Zora Kubešová - Zorky olej, Drahotěšice

Ostropestřecový olej z jihočeské vesničky je za studena, tedy do 40 °C, lisovaný olej ze semínek Ostropestřce Mariánského, od jihočeského zemědělce, který se snaží pěstovat šetrnějším způsobem. Ostropestřec Mariánský je bylina známá svými léčivými účinky, především na játra. Zorky olej vlastně není ani firma, ale jen jedna malá lisovna v jihočeské vesničce s jednou Zorkou Kubešovou, která se zde snaží lisovat ty nejlepší oleje nejvyšší kvality a celý provoz vést ekologicky. Dále zpracovávat i suroviny, které k lisování nakupuje od českých zemědělců nebo vzniknou jako vedlejší produkt při výrobě. 

 

 

11.  Kategorie: Pivo s výstavem do 10 tis. hl/rok

3. místo
BEERANEK 11° SVĚTLÝ - Minipivovar BEERANEK,  České Budějovice
Jedná se o pivo typu plzeňský ležák z minipivovaru vařené klasickou metodou. Při ruční výrobě používají jihočeský sladovnický ječmen i pivovarské kvasnice. Má jemný říz a plnou chuť. Beeranek- minipivovar, který vaří klasické spodně kvašené české ležáky nepasterizované a nefiltrované s kvalitních českých sladů a chmelů za použití budvarských kvasinek a místní výborné vody. Založený 13.1.2014 v legendárním baru Singerpub, který existuje přes 25 let za českobudějovickou radnicí v České ulici kde se také pivo stále čepuje.

 

2. místo
Blatský ležák světlý - Střední odborná škola ekologická a potravinářská, Veselí nad Lužnicí                                       

Jedná se o spodně kvašené pivo se světle zlatavou barvou a plnou sladovou chutí. Hořkost žateckého chmele se krásně snoubí se sladovým a plným tělem Blatského ležáku. Přidanou hodnotou piva je zapojení studentů do procesu výroby.

Střední odborná škola ekologická a potravinářská Veselí nad Lužnicí je školou rodinného typu, která při vzdělávání uplatňuje individuální přístup k žákům. Součástí školy je od roku 2011 školní minipivovar, ve kterém probíhá praktická výuka žáků studijního oboru Technologie potravin. Na jednu várku je minipivovar schopen vyrobit 50 litrů nefiltrovaného piva. Žáci se učí pivo vyrábět, provádět správnou degustaci a dělat mikrobiologické a chemické zkoušky ve školních laboratořích.

 

1.místo
Soběslavský Světlý ležák - Soběslavský pivovar, Soběslav
Soběslavský Světlý ležák je vyráběný tradiční technologií, je spodně kvašený. Pivo má plné tělo a přiměřenou hořkost. Má příjemný říz. Jedná se o nefiltrované a nepasterované pivo.  S myšlenkou obnovit tradici vaření piva v Soběslavi přišel předseda představenstva společnosti Rašelina a.s. Soběslav Ing. Rostislav Staněk. Soběslavský pivovar byl otevřen v červnu roku 2021 a je součástí areálu společnosti Rašelina Soběslav. V současnosti vaří 6 druhů piv – Světlý ležák, Polotmavý ležák, IPA, Garden Ale, Nakuřovaný speciál a Pšeničný speciál. Všechna piva jsou typická svou vyšší hořkostí.

 

12. Kategorie: Med

3. místo
MED ZE ŠTIPOKLAS KVĚTOVÝ - Ing. Novotná Jana, Štipoklasy
Med je charakteristický jemnou zlatavou barvou a je provoněn nektarem z jarních květů. Po pár týdnech začne ve sklenici krystalizovat a Vy tak poznáte jeho kvalitu. Rodinné včelařství najdete v obci Štipoklasy u Týna nad Vltavou. V mírně zvlněné krajině, bohaté na lesy a rybníky, včelaří způsobem, který si předávájí z generace na generaci. Prioritou je produkce kvalitních medů a prodej přímo koncovým zákazníkům, kteří se k pravidelně vracejí. 

 

2. místo
Med květový akátový - Ing. Bc. Roman Plíva, České Budějovic
 Jednodruhový med sbíraný jen zhruba týden v roce v akátovém háji. Med nekrystalizuje, má vyjmečnou chuť a vůni. Glikemický index blížící se hodnotě 32 z něj dělá potravinu zajímavou pro diabetiky. Specifická jemná chuť je zcela unikátní. K včelaření se pan Plíva dostal u dědy "Medy" v 80- letech 20.století a pokračuje tak ve velmi dlouhé rodinné tradici.


1. místo
MED KVĚTOVÝ LIPOVÝ - Milan Čaloun - Vášnivý včelař, Stará Vráž
Lipový med je vyloženým koncentrátem léčebných látek, díky kterým je považován za jeden z nejcennějších druhových medů. Prim hrají léčivé účinky lipového květu. Když skleničku s lipovým medem otevřete, ucítíte opravdu velmi výraznou a nezaměnitelnou vůni lip. Charakteristická je také chuť - je popisována jako mentolová s lehce nahořklou koncovkou, tzv. dochutí.

 

Mimořádná cena poroty

RYBÍ ŠUNKA výběrová zauzená, Tilapia s.r.o., obec Hroby
Delikátní rybí šunka s jemnou mozaikou, obsahuje 95% rybího masa. Má jemnou chuť a dodává se krájená i ve „špalíčku“ 250g, bez přídavku vepřového masa. Tilapia s.r.o. je moderní společnost stojící na čistě rodinných základech. Z malé soukromé zpracovny, vznikla firma, která se od roku 2015 věnuje chovu sladkovodních teplomilných ryb v uzavřených recirkulačních rybochovných zařízeních. Produkty a výrobky jsme nabízí pod vlastní značkou Happy Fish, která již v názvu a grafickém pojetí odkazuje na pozitivní přístup k podnikání v potravinářském oboru.