První a k přírodě šetrná borůvková farma v Jihočeském kraji

První a k přírodě šetrná borůvková farma v Jihočeském kraji

V Čejkovicích, nedaleko Českých Budějovic, vznikla unikátní borůvková farma, která je jedinou v Jihočeském kraji. Na téměř deseti tisícovkách keříků, pokrývajících tři hektary zemědělské půdy, tady od července do konce září denně dozrávají kanadské borůvky, oblíbené zejména kvůli objemným plodům a jedinečné chuti. „Letošní rok jsou díky dostatku srážek a slunečnému počasí borůvky obzvlášť velké a sladké.“ Pochvaluje si majitel borůvkové farmy Radek Kvasnička.

Farmu rodina Kvasničkova budovala na vlastním pozemku tři roky, během kterých měla jasnou vizi a cíl. „Celá farma je přizpůsobená okolnímu prostředí, podpoře biodiverzity. Snažíme se vytvořit co nejuzavřenější produkční systém,“ vysvětluje hlavní filosofii pěstování netradiční plodiny na jihočeském venkově Radek Kvasnička. Farma funguje bez používání pesticidních přípravků a disponuje speciálním závlahovým systémem. „Nazmar nepřijde ani jedna kapka,“ podotýká Radek Kvasnička. „Na jedno zalití všech keřů jsou potřeba zhruba tři kubíky vody. Vodu čerpáme z vlastního vrtu na pozemku do nádrže o kapacitě devíti kubíků, “ popisuje pan Kvasnička způsob hospodaření s vodou na farmě a doplňuje, že v budoucnu plánuje i soběstačnost v elektrické energii a pořízení solárního panelu pro chod čerpadla a chladicího boxu, ve kterém Kvasničkovi uchovávají čerstvě natrhané borůvky k přímému prodeji.


Úroda borůvek je všeobecně ohrožena nepříznivými vlivy, jako kupříkladu krupobitím nebo návštěvou nevítaných hostů v podobě ptactva. Za účelem jejich eliminace a zároveň k částečné ochraně před prudkým sluncem nad borůvčím Kvasničkovi rozprostřeli síťový systém.

„Udržet rostliny v plné síle a stále plodící je v tomto období především o odplevelení a sekání porostu mezi jednotlivými řádky,“ doplňuje Šárka Kvasničková, manželka pana Kvasničky. Při nulovém používání pesticidů je pletí nutné provádět denně. „Odplevelování nezastane žádná mechanizace, proto vše děláme ručně, s pečlivostí, aby se nepoškodili keře. Nepřijde nic nazmar a posekaná tráva se neodváží, ale slouží jako mulč, “ říká paní Kvasničková.

Pro rostliny je velmi důležitá přítomnost dostatku opylovačů. „Na poli v sousedství borůvčí podporujeme růst pampelišek, lákajících potřebné čmeláky. Na podzim zde plánujeme vystavět čmelíny, “ uzavírá pan Kvasnička.

Borůvková plantáž, obhospodařovatelná Kvasničkovými, funguje již druhým rokem a nabízí zájemcům nejen samosběr vitamíny a antioxidanty nabitých borůvek, ale i poklidně strávený čas v příjemném prostředí. Brána farmy je v době sklizně otevřeny každý den od 9 do 17 hodin a aktuální informace o sklizni jsou vždy aktuální na facebookovém profilu farmy a na webových stránkách.

Autor: RAK JK