Na Třeboňsku začínají tradiční výlovy rybníků

Na Třeboňsku začínají tradiční výlovy rybníků

Rybářství na Třeboňsku má bohatou historii a dlouhodobou tradici. S příchodem podzimního období tak přichází čas výlovů více než dvou stovek rybníků, soustředěných do 16ti vodohospodářských soustav, z nichž každoročně rybáři vyberou ty nejzajímavější a nabídnou tak pohled na rybářské řemeslo s nezapomenutelnou atmosféru široké veřejnosti.

Hlavním lákadlem a oblíbenou diváckou podívanou jsou první zátahy. Ty probíhají od 7 hodin, a i přes brzký čas jsou hráze rybníků zpravidla plné přihlížejících diváků. Rybářství Třeboň zveřejnilo termíny výlovů těch největších a nejzajímavějších rybníků na Třeboňsku. Po dvouleté pauze zapříčiněné pandemickou situací se bude od 7. října do 9.října konat slavnostní výlov největšího rybníka Česka, Rožmberka. Divácky atraktivní podívaná rybářských dovedností bude doplněna o bohatý gastronomický program, ve které si přijdou na své především milovníci nejen tradičních rybích pokrmů. Mistři kuchaři na místě připraví například rybí polévky, kapří hranolky a k ochutnání bude i jedinečné sušené kapří maso od společnosti Jihočeské Jerky. Pro ostatní, kteří si nevyberou z pestré nabídky a mají chuť připravit si čerstvou rybu podle svého v pohodlí domova, mají možnost zakoupit živou rybu z výlovu.

Třeboňští rybáři lákají i na další výlovy přilehlých rybníků, známé pro svojí nezaměnitelnou atmosféru. Příznivci těchto rybářských tradic se mohou těšit na výlov Velkého Tisý, konaný v termínu od 17. října do 21. října a poslední říjnový týden se rybářské sítě přesunou na Záblatský rybník. Jak moc jsou tyto podzimní akce populární svědčí i hojná divácká účast v minulých letech, a tak lze očekávat, že tento rok se počet návštěvníků se po dvouleté odmlce zvýší.

Rybářství Třeboň nese prvenství v exportu sladkovodních ryb v Evropě, z čehož převažuje z 80ti procent kapr a zbytek tvoří další oblíbené druhy jako jsou štika, lín nebo sumec. Pro letošní rok společnost plánuje vylovit kolem 2 tisíc tun ryb.

 

TERMÍNY VÝLOVŮ:

7. – 9.10.2022 Rožmberk

17. – 21.10.2022 Velký Tisý

24. – 28.10.2022 Záblatský rybník

Autor: RAK JK