DEVÁTÝ ROČNÍK SOUTĚŽE CHUTNÁ HEZKY.JIHOČESKY ZAZNAMENAL REKORD!

DEVÁTÝ ROČNÍK SOUTĚŽE CHUTNÁ HEZKY.JIHOČESKY ZAZNAMENAL REKORD!

V rámci devátého ročníku soutěže CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY se o právo užívat stejnojmennou značku utkalo rekordní počet výrobců. 

Administrativní kontrolou jihočeské agrární komory, která klání pořádá, do závěrečného termínu příjmu přihlášek prošlo 49 přihlašovatelů. Ti dodali ke komisnímu hodnocení 172 produktů rozdělených do 11 kategorií.

Organizátory potěšilo třináct nově vstoupivších subjektů do soutěže, ale též zájem o opakovanou  účast  potravinářů a zemědělců.

Neobvykle velká  konkurence letos byla v kategorii mlékárenských výrobků. Tvořila jí pestrá kolekce dobrot z kravského, kozího i ovčího mléka.

Patriotismus soutěžících prozrazují originální jihočeské názvy potravin ucházejících se podeváté o známku CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY.  Na „startovní listině“ byl zapsaný například Protivínský špekáček, Ledenický loupáček, Rožmitálská klobása nebo Originál jihočeská medovina. Sázkou na tradici představovaly Prvorepublikové sušenky. Inovativní receptury skrýval Uzenářův štrůdl či Rodinný pečený čaj.

Hodnocení se uskutečnilo poslední květnovou středu v pavilonu R2 na výstavišti v jihočeské metropoli. Výběr elitních jihočeských potravin zajistilo nezávislé komisní posuzování produktů prostřednictvím vícekriteriálního bodovacího systému.

Devítičlennou hodnotitelskou komisi tvořili zástupci nezávislých organizací a institucí. Například ze státní veterinární nebo hygienické správy. Mezi „rozhodčími“ nechyběl zástupce agrární komory, státní potravinářské inspekce či reprezentant státního zemědělského intervenčního fondu. Kontrolním a posuzovatelským sítem neprošly tři výrobky. Důvodem bylo jejich špatné označení nebo jiné porušení potravinářské legislativy výrobcem.

Největší šanci získat známku CHJ měly dobroty zrozené z maximálního podílu jihočeských surovin. Podmínkou přijetí potravin a nápojů do soutěže CHJ je jejich dostupnost v maloobchodě nebo v přímém prodeji v letošním roce.

 Vyhlášení výsledků letošní soutěže se uskuteční při příležitosti konání  Slavností piva na českobudějovickém výstavišti  první červnovou sobotu před polednem.

Zdroj: RAK JK