Vláda schválila zkrácení lhůty na nahlášení dovozového masa

Vláda schválila zkrácení lhůty na nahlášení dovozového masa

ilustrační foto

 

 

Lhůta pro hlášení dovozů potravin živočišného původu před příchodem zboží se zkrátí ze dvou na jeden den, a to od srpna.

Vláda dnes totiž zrušila nařízení, které nahlašovací povinnost od loňského 3. října prodloužilo. Vyplývá to z předběžných výsledků jednání kabinetu. Cílem je zjednodušit podnikatelské prostředí.

"Ministerstvo zemědělství ke zrušení přikročilo na základě analýzy rizik na trhu v oblastech dovozu potravin a potravinářství," řekl dříve ČTK mluvčí ministerstva Radek Melichar. Sjednotí se tak lhůta pro nahlášení rostlinných i živočišných komodit na jeden den.

Ministerstvo si již v únoru přálo, aby se lhůta zkrátila co nejdříve, tehdy hovořilo o dubnu či květnu.

Prodloužení lhůty na dva dny platí od loňského 3. října. Dovozci od té doby musejí do formuláře uvádět také informaci o předpokládané prodejní ceně výrobku. Zpřísnění mělo podle ministerstva zemědělství mimo jiné zabránit možnému zavalení českého trhu potravinami za dumpingové ceny v důsledku ruského embarga na jejich dovoz ze zemí Evropské unie.

Zkrácení na den je kompromisní variantou, dovozci a zpracovatelé delší lhůtu od jejího zavedení kritizovali kvůli administrativní zátěži. Česká televize v lednu uvedla, že by chtěli, aby dovozy nemuseli předem hlásit vůbec.

Autor: ČTK